piątek, 30 stycznia 2009

Domaines des Terreaux Macon Bussieres


Burgundia obok Bordeaux to chyba najbardziej znany region winiarski we Francji.
Rozciąga się między Auxerre na północy aż po Lyon na południu, dzieli się na kilka podstawowych podregionów: Yonne (z Chablis), Côte de Nuits,
Côte de Beaune ,Côte Chalonnaise-
te dwa regiony to serce Burgundii zwane Cote D'or, Mâconais i Beaujolais który stanowi południowy przyczółek Burgundii.
System apelacyjny jest strasznie pogmatwany więc nie będę się rozpisywał jedno co jest proste to szczepy jakie się uprawia w Burgundii, są to: Pinot noir i Chardonnay. Spotkać również można Buorgogne Passetoutgrains wino z gron Pinot noir i Gamay oraz Bourgogne Aligote.
Musimy pamiętać że burgunda pijemy schłodzonego, czerwonego do 16-17 C
białe nie powinny być zbyt schłodzone. Im większy biały burgund, tym wyższa temperatura podawania nawet do 14 C.
Burgundy niestety dobrze się cenią więc nie szalałem i kupiłem Macon Bussières, Domaine des Terreaux. Posiadłość położona w Bussieres 10 km na zachód od Macon, od wielu pokoleń jest w rodzinie Isabelle i Michel Pornay.
Wino może nie jest z najwyższej pólki ale przyzwoite, bliżej mu jednak do sąsiada Beaujolais niż do klasycznego burgunda. Winę ponosi tu Gamay którego jest 50% reszta to już Pinot Noir. Ładny, jasno czerwony kolor, w ustach lekkie owocowe bez dodatków wanili ( nie dojrzewa w beczkach ). Fajne, niezobowiązujące wino, polecam burgundy gdyż jest to inny winny świat, Pinot Noir z Nowego Świata nigdy nie będzie miał charakteru tego z Burgundii.

Cena 45 PLN


Brak komentarzy: