środa, 1 października 2008

Szok, 1976 Paryż

Szukając dziś filmu na wieczór wpadłem na nieznany mi wcześniej tytuł „Bottle Shock”.
Okazało się że po „ Bezdrożach” jest to następny „winny” film, tym razem poznamy historię która wydarzyła się naprawę w Paryżu 1 976 r.
Film w Polsce się jeszcze nie ukazał więc postanowiłem opowiedzieć o tym wydarzeniu które wstrząsnęło branżą winiarską na całym świecie a szczególności Francją.

Sprawcą całego zamieszania był Steven Spurrier, Anglik który zaczynał przygodę handlu winem w londyńskim domu kupieckim Christoper&Co jako stażysta.

Po czterech latach pracy 1970 r przeniósł się do Paryża i otworzył sklep Les caves de La Madeleine.
Szybo zdobył renomę i uznanie jako jeden z najlepszych specjalistów w mieście, był również założycielem L' Academie du Vin, pierwszej prywatnej szkoły winiarskiej we Francji.
http://www.academieduvin.fr/

W Paryżu 24 maju 1976 r zorganizował od dawna planowana degustacje w ciemno ( nie wiadomo co się pije ) która odbiła się echem na cały świat.
W degustacji udział wzięło: 9 nie zależnych sędziów ( ludzie z branży winiarskiej, Francuzi), amerykanka Patricia Gallagher należącą do l`Academie du Vin i sam pomysłodawca.
Za zadanie mieli ocenić 20 win białych i 20 czerwonych pochodzących z Francji i Kalifornii, punkty przyznawali w 20 stopniowej skali według własnych kryteriów. Przy podliczaniu nie były brane pod uwagę punkty które przyznali Patricia Gallagher i Steven Spurrier.

Na początek do rywalizacji stanęły Kalifornijskie Chardonnay i burgundy.
Zwycięża wino kalifornijskie Chateau Montelena 1973 a dopiero za nim jest wino francuskie: Meursault Charmes Roulot 1973 z Domaine Roulot.
Jak by tego było mało w kategori czerwone Cabernet Sauvignon numerem jeden wybrano Stag`s Leap Wine Cellars 1973 ( Kalifornia ) a na dalekim drugim miejscu słynne wino Château Mouton-Rothschild 1970.

Kalifornia pokonała wielkie i prestiżowe Bordeaux i burgundie co wywołało sensacie na całym świecie, Francuzi sugerowali manipulacje a nawet przekupstwo jurorów.

Steven Spurrier stał się bardzo znanym człowiekiem w branży winiarskiej, za swoje osiągnięcia otrzymał wiele międzynarodowych nagród, wydał kilka książek, regularnie pisze artykuły do pisma Decanter.
Jest często zapraszany jako sędzia na międzynarodowe degustacje wina , obecnie posiada stanowisko przewodniczącego Japonii Wine Challenge.

Cała ta historia została przedstawiona w filmie „ Bottle Shock”, podobno Steven Spurrier był przeciwko powstaniu filmu a nawet groził sądem. Film mimo protestów powstał więc pozostaje nam czekać na premierę w Polsce.
Na zachętę
Alu

Brak komentarzy: