poniedziałek, 22 września 2008

Byk Osborne symbolem Hiszpanii

Najbliższą środę wybieram się na degustacje win Hiszpańskich na której będą
królować wina od bardzo znanego producenta Osborne.


O winach i Grupie Osborne opowiem po degustacji a dziś parę ciekawostek o byczkach, znaku towarowym firmy Osborne.


Wszystko zaczęło się w 1956 r.w głowie malarza i grafika Manolo Pietro który zaprojektował sylwetkę byka. Rok później pierwsze byki pojawiły się przy szosach jako reklama brandy Veterano.Ciężkie czasy dla byków nastały w 1988 r. gdy w całej Hiszpanii zabroniono stawiania reklam przy szosach. Firma musiała usunąć szyldy reklamowe by byki mogły pozostać.Jednak okazało się że życie byka nie jest łatwe i następny przepis z 1994 r nakazywał usunięcie byków ze wszystkich dróg w całym kraju.
Jednak po gwałtownych reakcjach ludzi kultury, dziennikarzy, Sąd Najwyższy Hiszpanii zlitował się nad byczkami i pozwolił im zostać.Obecnie w całej Hiszpanii stoi 90 byków, lecz nie wszędzie można je spotkać ( Murcja, Katalonia).Na pewno 100% byka z blachy który wazy razem z konstrukcją waży ok 50 ton można spotkać w El Puerto de Santa Maria w Andaluzji gdzie mieści się siedziba Grupa Osborne.Byki Osborne'a zagościły na dobre w kulturze Hiszpanii i nie tylko jako reklama, sam widziałem nadruki na koszulkach, lub kartki pocztowe z bykiem Osborne'a.

Jednak nie cała Hiszpania toleruje byka jako symbol, Galicyjczycy mają krowę a
Katalończycy chcąc być oryginalni wypracowali swój symbol, OSŁA


Podobno ta rasa Katalońskiego osła charakteryzują się większym wzrostem w porównaniu do swoich krewniaków. Ciekawe czy to ich przekonało ?

Alu

Brak komentarzy: